Istoric

Instituţia noastră de învăţământ  funcţionează începând cu data de 01.09.1966, pe baza Ordinului nr. 1042 din 31.08.1966, emis de Ministerul Energiei Electrice.

S-a numit, pe rând, Grupul Şcolar Energetic,  Şcoala Profesională Energetică, Liceul Industrial Nr.2, Grupul Şcolar  Industrial Energetic, Colegiul Tehnic “Elie Radu” şi a pregătit pe parcursul anilor muncitori calificaţi şi tehnicieni pentru sistemul energetic, cu deosebire din partea sudică a ţării.

ordin inffintare

Ordin de infiintare

Locația inițială: Str. Toma Ionescu, cartier Bariera Bucov.

Locația actuală : Str. Soseaua Vestului, nr. 22, cartier Vest

S-a numit, pe rând Grupul Şcolar Energetic,  Şcoala Profesională Energetică, Liceul Industrial Nr.2, Grupul Şcolar  Industrial Energetic, Colegiul Tehnic “Elie Radu”, Liceull Tehnologic „Elie Radu”  şi a pregătit pe parcursul anilor muncitori calificaţi şi tehnicieni pentru sistemul energetic, cu deosebire din partea sudică a ţării.